kárpitozás
A kárpitozás a székek legkülső burkolatát jelentő réteg, mely igen változatos anyagokból és kivitelben készülhet.
A kárpitozást leggyakrabban az ülőlap felső részére (ritkábban az aljára is), a háttámlára (sok esetben, például főnöki székeknél a háttámla hátuljára is), valamint ritkább esetekben a fejtámlára és a karfára viszik fel.
A kárpitozás anyaga igen változatos lehet. A legtöbb széket valamilyen szövettel kárpitozzák. Ezeket a szöveteket összetételük, kopásállóságuk és színeik szerint is osztályozhatjuk, de éppen ilyen eltérő lehet tisztíthatóságuk vagy szakítószilárdságuk is.
A legtöbb esetben tulajdonságaik javulásával a szövetek ára is emelkedik. A szövet mellett ugyanilyen elterjedt megoldás a műbőr kárpitozás is. Műbőrből is sokféle létezik, manapság a renna típus a legkedveltebb, melyet lélegző műbőrnek is hívnak. A műbőr mellett természetesen sok székhez rendelhető valódi bőr kárpitozás, ennek gondozása azonban sokszor körülményesebb, mint más kárpitanyagoké. A kárpitozás modern, speciális anyaga a MESH-hálós bevonat, melyről a MESH-háló szócikkben található bővebb információ.
Bizonyos szempontból a manapság divatos NET-hálós megoldás is kárpitozásnak tekinthető, jóllehet ez valóban egy háló, mely áttetsző, rugalmas anyag és egymagában adja nem csak a felületi burkolatot, de a rugalmasságot is. Erről lásd bővebben: hálós háttámla szócikk, vagy ide kattintva részletes cikk a hálós háttámlákról.
Drágább székek esetében hosszabb élettartam után felmerülhet az elhasználódott kárpitozás cseréje. Erre bizonyos esetekben és üzletekben van lehetőség, ám mindig fontos mérlegelni, hogy az újrakárpitozás összege megéri-e a régi széket, vagy esetleg abból érdemesebb egy új széket vásárolni. Ezzel kapcsolatban a Székszerviz Budapest tud segíteni.
lásd még: szék, főnöki szék, háttámla, ülőlap, bőr, bőr szék, fejtámla, karfa, szövet szék, műbőr, műbőr szék, renna, MESH-háló, NET-háló, székkárpitozás