trón
A trónok a székek egy speciális formáját képezik, melyek a történelem során (és bizonyos országokban még napjainkban is) a hatalmasok ülőhelyét jelentették.
Az ókori görög történelemben a trónt még az istenek ülőhelyeivel azonosították (és ezért igyekeztek a hatalomra vágyók maguk is trónokba ülni, isteni erőt és tekintélyt remélve). A legrégebben fennmaradt trónt a krétai Knósszoszban készítették Kr.e. 1800 körül. Később a görög megközelítés jelképessé vált, és immár a világi és vallási hatalom szimbóluma lett. A kereszténység térhódításával európának mind több pontján építettek trónokat. A pápa trónusa - az úgynevezett "Szent Péter trónja" - például hordozható volt, a 4. században készült tölgyfából és elefántcsontból.
Többnyire reprezentatív feladataik voltak, az alattvalók a trón elé járulva adhatták elő óhajaikat, gondjaikat az uralkodóknak. Ennek megfelelően a trónok általában hatalmas, díszes székek voltak magasított talapzattal, felette függönyökkel, boltozatokkal.
A magyar történelem szomorú, érdekes fordulataiban is közreműködtek a trónok, így például Béla magyar király a rászakadó trónja alatt lelte halálát Dömsödön.
Napjainkban az egyik leghíresebb trón a Trónok Harca című könyv- és televíziós sorozat Vastrónja.